avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua/seara! Tocmai ce am intocmit recent ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua/seara! Tocmai ce am intocmit recent contractul de vanzare-cumparare ...

Buna ziua/seara!

Tocmai ce am intocmit recent contractul de vanzare-cumparare asupra unui imobil. Toate actele sunt la zi, apartamentul a fost achizitionat prin credit.

Acum, am primit de la notariat 2 dosare (1 pe care il pastrez eu, iar altul pe care am sa-l duc la banca de la care am obtinut creditul).

Intrebarea mea este, pe care dintre cele 2 trebuie sa le trimit bancii?

Primul dosar este alcatuit din: 2 copii de "contract vanzare" si una de "contract de ipoteca imobiliara"
Iar celalalt dosar din: o copie "contract vanzare" si 2 de "contract de ipoteca imobiliara".

Cel mai recent răspuns: Robert212 , utilizator 23:55, 15 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dosarul cu 2 duplicate după contractul de vânzare și 1 duplicat după contractul de ipoteca, îl păstrați dvs.
Ok, multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este nevoie de actele in original pentru semnarea unui precontract de vanzare-cumparare prin programul prima casa virgilvv virgilvv Buna ziua; Doresc sa cumpar un apartament prin programul prima casa si am urmatoarele nelamuriri.. Apartamentul este ipotecat de catre o banca,apare ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament nou aflat sub ipoteca de la dezvoltator dk88 dk88 Buna ziua, Sunt pus in fata unei situatii mai delicate pe care initial am crezut ca am prevenit-o. Am cumparat in toamna un apartament de la un dezvoltator ... (vezi toată discuția)
Radierea unei ipoteci anterioare dupa achizitionarea unui apartament cu prima casa irena_ro irena_ro Buna ziua, Am achizitionat recent un apartament prin Prima Casa care are deja o ipoteca la o alta banca decat cea prin care am obtinut eu creditul. Am ... (vezi toată discuția)