Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota parte comuna incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota parte comuna incalzire

Buna ziua,

Asociatia de proprietari a decis cota parte comuna la caldura (subsol+tevile verticale din fiecare apartament - noi atat avem in bloc parti comune) sa aiba o pondere de 30%. Eu am centrala termica si la debransare am facut un proiect tehnic la RADET, in care scrie:
-procent parti comune conform proiect: 7.31%,
-sarcina termica coloane parti comune Qi=7840W
-sarcina termica scara ce va ramane dupa debransare apartament Qi=99495W (daca se calculeaza procentul din cele doua rezulta 7.88% , dar nu ajung la 30% cat a stabilit asociatia).
-SET debransat apartament=8.52m2
-sarcina termica debransata in apartament=4296W
Proiectul este inregistrat si stampilat de asociatie, dar nu cred ca se tine cont de el.
Mentionez ca blocul nu are repartitoare de caldura.

Va rog sa ma ajutati in lamurirea problemei. Cat este corect sa platesc cota parte la caldura?

Multumesc,
Bogdan
MBSC, utilizator
Buna ziua,

Sunt cazuri in care cota stabilita ajunge si la 40%. Deci, apreciati si dvs.
Blocul, cand a fost construit, asa a fost configurat, cu incalzire centralizata.
Incalzirea centralizata "face caldura" in bloc.
Cu alte cuvinte, un apartament la etajul 2, de pilda, are 18 grade iarna, chiar daca nu da drumul la centrala,
si invers, daca incalzirea centralizata se opreste in bloc, apartamentul ala, nu mai consuma gaz tot atat cat ar fi consumat cu incalzirea centralizata pornita ...si exemplele pot continua.

Ati prins-o?