avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Vreau sa cumpar un apartament cumparat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Vreau sa cumpar un apartament cumparat de proprietar ...

Buna ziua,
Vreau sa cumpar un apartament cumparat de proprietar prin prima casa in 2010.
Este pe numele unei fete, plecate in Anglia, iar de vanzare se ocupa tatal ei.
Acesta imi cere avans 25k euro, deoarece spune ca atat mai are de platit la banca.
Apartamentul trebuie scos de la fondul de garantare, barbatul spune ca trebuie sa primeasca o imputernicire de la fata, prin care poate solicita acceptul scoaterii de la fondul de garantare.(dar daca ii dau avansul mare, achita suma integral si se ocupa banca).
As da 25k euro avans, bineinteles prin notariat.
Exista riscul sa pierd suma respectiva?(de ex, ii dau avans, si pleaca cu banii, apartamentul ramane mie, dar datoria la banca sa fie de 60k euro).
Mi-e groaza sa ajung in instanta...
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Manu111 , utilizator 17:10, 17 Ianuarie 2021
barbatul spune ca trebuie sa primeasca o imputernicire de la fata

pai sa o primeasca.
acum nu are nicio calitate, nu ii puteti da bani ca nu aveti de ce si pt ce.
Pai nu vrea sa astepte...zice ca il vinde altcuiva...

gi-jane2 a scris:

barbatul spune ca trebuie sa primeasca o imputernicire de la fata

pai sa o primeasca.
acum nu are nicio calitate, nu ii puteti da bani ca nu aveti de ce si pt ce.


sa il vanda.
daca apartamentul e al fetii si el nu o reprezinta pe fata , dvs ce contract faceti cu el? ce reprezinta suma ? ca va vinde daca ek nu are nimic de vandut ?
Gresala mea, nu am precizat ca are imputernicire sa-l vanda, dar nu are imputernicire pentru fondul de garantare...scuzeee.

gi-jane2 a scris:

sa il vanda.
daca apartamentul e al fetii si el nu o reprezinta pe fata , dvs ce contract faceti cu el? ce reprezinta suma ? ca va vinde daca ek nu are nimic de vandut ?

mda.
oricum nu putem aprecia pe un form ce acte are, ar trebui sa le vada un avocat sau sa va explice notarul care vor fi pasii.
daca imputernicirea e in regula, ii puteti da un avans. Atentie ca platiti o data antecontractul pt avans si mai platiti o data contractul. In opinia mea, avansul ar trebui sa fie mai mic, ca tot pe dvs va costa actele.
daca aveti banii pt cumpararea unui ap, nu vreti sa cautati unul care are actele gata ?

Alte discuții în legătură

Partaj intre soti sofiamaria sofiamaria Buna ziua, va rog frumos cine ma poate ajuta cu o nelamurire. inainte de casatorie detineam un apartament pe numele mamei mele, apartament care l-am vandut ... (vezi toată discuția)
Ramane cartea funciara blocata daca clientului nu i se aproba creditul ipotecar ? imeime imeime Vanzare locuinta Client cu credit ipotecar Precontract notarial cu avans Ce se intampla cu Caretea Funciara daca clietului nu i se aproba creditul de ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unei case marianasincu marianasincu Am gasit o casa p care vrem sa o achizitionam prin Prima Casa si procedura sugerata de vanzator mi se pare putin cam incurcata si imi trezeste banuieli. ... (vezi toată discuția)