Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, renuntare la dreptul de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, renuntare la dreptul de mostenitor

Buna ziua!

Tatal meu a decedat anul trecut, am ramas mama si 2 copii, fratele meu si cu mine.
Succesiunea dupa tatal meu nu s-a facut inca.
Fratele meu are ceva datorii si mi-a spus ca va renunta la partea lui din mostenire in schimbul unei sume de bani.
Mama nu ar avea nimic impotriva acestei solutii, daca este posibil ca eu sa-i platesc o suma de bani fratelui, sa devin proprietar si sa-i fac mamei un drept de abitatie viagera pe apartament.
Intrebarea este daca exista o solutie legala in acest sens, fratele meu sa primeasca o suma de bani din partea mea si sa renunte la partea lui?
Este vorba doar de un apartament, nu exista alte bunuri.
Daca este posibil, care ar fi pasii care trebuie urmati?
Va multumesc.
Fratele meu are ceva datorii si mi-a spus ca va renunta la partea lui din mostenire in schimbul unei sume de bani.

nu poate renunta in schimbul unei sume de bani. Ce ati zis se traduce prin acceptare a mostenirii si partaj cu plata unei sulte.
Nu e indicat sa ii dati bani pe nv pt renuntarea lui, pt ca actul de renuntare poate fi atacat de creditori si sfarsiti prin a plati de 2 ori partea lui .
dezbateti succesiunea, faceti partaj si cu fratele si cu mama, constituiti-i ei drept de abitatie pe o camera cu acces la dependinte
Buna ziua,

O renuntare "in favorem" nu poate sa aiba loc, anume renuntarea in favoarea unui comostenitor.( acesta obligandu-se sa remita o suma de bani).

Cota-parte din dreptul de proprietate, odata determinata, poate fi instrainata, cu titlu oneros.

In urma dezbaterii succesorale sunt stabilire urmatoarele aspecte:

- cotele -parti din dreptul de proprietate.
-bunurile din masa succesorala.
-calitatea de succesor.

In esenta, este perfectata o vanzare.

Nu este necesara sistarea starii de coproprietate prin partaj.

Sunt obligatorii, insa, intabularea, respectiv efectuarea masuratorilor cadastrale.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat