Forum Discuţii juridice Executare silită Actiune impotriva popririi pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Actiune impotriva popririi pe salariu

Buna ziua. Daca deschid actiune impotriva popririi pe salariu, poprirea va fi suspendata automat sau trebuie actionat separat ? Precizez ca poprirea e in urma unei executari pe ipoteca,
cereti si suspendarea executarii odata cu contestatia la executare.
In cadrul contestatiei la executare puteti solicita si suspendarea executarii pana la solutionarea cererii principale. Veti fi nevoit sa achitati si o cautiune.
Multumesc pt raspuns. Cautiunea se returneaza?

Company Advising a scris:

In cadrul contestatiei la executare puteti solicita si suspendarea executarii pana la solutionarea cererii principale. Veti fi nevoit sa achitati si o cautiune.

Da, se returneaza dupa solutionarea cererii de suspendare. Spre deosebire de taxa judiciara de timbru, cautiunea nu se pierde daca va fi respinsa cererea de suspendare a executarii.
Company Advising, utilizator