Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot bunicii sa ii transmita un imobil nepotului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot bunicii sa ii transmita un imobil nepotului minor? care ...

cum pot bunicii sa ii transmita un imobil nepotului minor?
care este solutia cea mai practica pentru ca bunicii sa treaca pe numele nepotului minor un imobil?
Un contract de donatie, cu mentiunea ca trebuie sa contactati un avocat, pentru a obtine o hotarare de la instanta, prin care este desemnat un curator special care sa reprezinte minorul la semnarea contractului.
cat dureaza procedura in instanta? o alta forma, mai simpla, nu exista?
nu va este necesar avizul instantei de tutela, parintii pot asiata/ reprezenta minorul pt a accepta o donatie fara sarcini.
imi puteti indica, va rog, temeiul legal? notarii cu care am vorbit pana acum nu au adus in discutie aceasta varianta?
multumesc
1013 ncc(3) Oferta de donație făcută unei persoane lipsite de capacitate de exercițiu se acceptă de către reprezentantul legal
Minorii și interzișii pot primi donații cu încuviințarea reprezentanților legali (părinți, tutore, ascendenți)
daca ar fi primit donatia de la parinti sai, da, era altceva.

am gasit si un material, care va ajuta.
[ link extern ] /
gi-jane2, moderator