avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot bunicii sa ii transmita un imobil nepotului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot bunicii sa ii transmita un imobil nepotului minor? care ...

cum pot bunicii sa ii transmita un imobil nepotului minor?
care este solutia cea mai practica pentru ca bunicii sa treaca pe numele nepotului minor un imobil?
Cel mai recent răspuns: adimanea , utilizator 06:39, 25 Ianuarie 2021
Un contract de donatie, cu mentiunea ca trebuie sa contactati un avocat, pentru a obtine o hotarare de la instanta, prin care este desemnat un curator special care sa reprezinte minorul la semnarea contractului.
cat dureaza procedura in instanta? o alta forma, mai simpla, nu exista?
nu va este necesar avizul instantei de tutela, parintii pot asiata/ reprezenta minorul pt a accepta o donatie fara sarcini.
imi puteti indica, va rog, temeiul legal? notarii cu care am vorbit pana acum nu au adus in discutie aceasta varianta?
multumesc
1013 ncc(3) Oferta de donație făcută unei persoane lipsite de capacitate de exercițiu se acceptă de către reprezentantul legal
Minorii și interzișii pot primi donații cu încuviințarea reprezentanților legali (părinți, tutore, ascendenți)
daca ar fi primit donatia de la parinti sai, da, era altceva.

am gasit si un material, care va ajuta.
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Transmitere drept de proprietate de la bunic la nepot cafea1 cafea1 Dragi forumisti, apelez in primul rand la domnii notari. Care sunt etapele transmiterii dreptului de proprietate asupra unui imobil de la bunic la nepotul ... (vezi toată discuția)
Acte donatie catre un minor 28lacra 28lacra Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca bunicul poate efectua acte de donatie (imobil) nepotului sau, in varsta de 14 ani, doar cu incuviintarea unuia dintre ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, bunica dorește să facă un act de vânzare-cumpărare ... Ioana_ds Ioana_ds Bună ziua, Bunica dorește să facă un act de vânzare-cumpărare cu drept de uzufruct pe numele nepotului minor. Întrebarea este: se poate vinde acel ... (vezi toată discuția)