Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum recuperez banii de la o societate comerciala?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum recuperez banii de la o societate comerciala?

Am o problema care ma face sa nu mai pot dormi noptile.
In martie 2009 am dat marfa unei societati de vreo 40000 ron si care nu mi-a mai platit iar acum cu penalitati cu tot are vreo 85000 ron sa-mi dea iar de ei nu mai pot da.Mentionez faptul ca firma respectiva nu este in insolventa iar administratorul ei nu mai este de gasit si asa daca ii dau in judecata odata ce nu are nimic pe firma nu o sa-mi pot recupera bani(daca stiu bine).Asta impreuna cu alti care nu mi-au platit mau facut sa nu mai pot plati si eu acum 2 facturi si nu mai pot sa iau marfa >ce pot sa fac ? Cum pot sami recuperez banii sau ce tre sa fac VA ROG SA-MI RASP CAT MAI REPEDE
Pentru o datorie de peste 30.000 ron , poti sa-i dai in insolventa . In rest...cam greu.
Buna ziua,
Regret cele intamplate
in astfel de cazuri este mai greu de recuperat prejudiciul, cum spunea si d-na de mai sus, in afara de faptul ca puteti sa-i dati in insolventa, datoria dvs fiind peste 30000Roni, as aduce un plus in finormatii si anume, ca ii puteti sa actionati si printr-o plangere la politie firma in sine,precizand ca societatea inca este activa pe piata. Chair daca nu are nimic pe firma acel administrator, se poate judeca si o actiune in pretenti la care sa adaugati acele penalitati sub forma de ,n, daune, chiar daca administratorul nu are nimic, se va gasi o rezolvare, ex. poprire pe salariul sau chiar executarea silita in care vor fi scoase la licitatie bunurile sale mobile, imobile etc. Dar in civil o sa va coste si taxele judiciare la valoarea prejudiciului care tb recuperat, iar prejudiciul dvs care va fost creat este destul de marisor din pacate.
Incercati mai intai la politie cu o plangere.
Numai bine si sa auzim de bine,