avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Detin in proportie de 50%-50% un teren cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Detin in proportie de 50%-50% un teren cu un tert. ...

Buna ziua,
Detin in proportie de 50%-50% un teren cu un tert.
Am avut ceva neintelegeri si pana la urma am facut o dezmembrare a terenului la cadastru urmand sa impartim distinct cele 2 parcele rezultate.
Din ce stiu partajule efectiv se finalizeaza la notar. Corect?
Tertii, refuza sa plateasaca ½ din cheltuielile cu cadastru si nici nu vor sa mearga la notar sa facem partajul.
Ba mai mult faca acordul meu au ocupat ~ 100 mp din terenul comun
Ce Solutii am pentru iesirea din aceasta problema?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:47, 22 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
se finalizeaza la notar daca va intelegeti, dar pare ca nu . Asa ca va trebui sa va adresati instantei pt a cere iesirea din indiviziune prin impartirea in natura.
cereti si cheltuieli de judecata si impartirea cheltuielilor cu cadastrul.
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns dar:

Cum dovedesc ca au refuzat sa vina la notar?
Ii notifica oficial notarul?
Sau pot le dau mail sa-i invit si daca nu primesc un rasp (in 1 sapt de ex, )e considerat refuz
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, pe mail, mesaj etc.
Puteti proba si cu un martor daca e nevoie.
nu sunteti obligat sa incercati pe cale amiabila, dara daca scrieti dvs in cerere ca ati incercat sa va intelegeti si nu au vrut.

in cerere pot pretinde ceva si pentru ca fara acordul meu au ocupat ~ 100 mp din terenul comun si-l folosesc in scop propriu(este ingradit) de peste 10 ani?
Multumesc mult pentru sprijin.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cereti si desfiintarea acelui gard pe cheltuiala sa.
oricum, va veti duce la un avocat si mai discutati si cu acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune rico3 rico3 Salutare Forum! 1. Pe un teren de 10.000 mp sint 7 mostenitori. Pot ramine in indiviziune 4 mostenitori pe o parte din teren si 3 pe cealalta? 2. Daca se ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune. zatara zatara Salutare! V-as fi recunoscator pentru informatii legate de urmatoarea situatie: Detin impreuna cu un prieten un teren intravilan agricol de 1000 mp, in ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren claudiu21tgv claudiu21tgv Buna seara. Dețin un teren de aprox 3000 mp căruia vreau sa.i fac cadastru. Am vb cu un cadastrist si mai am de adus un certificat fiscal apoi sa depună ... (vezi toată discuția)