Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Detin in proportie de 50%-50% un teren cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Detin in proportie de 50%-50% un teren cu un tert. ...

Buna ziua,
Detin in proportie de 50%-50% un teren cu un tert.
Am avut ceva neintelegeri si pana la urma am facut o dezmembrare a terenului la cadastru urmand sa impartim distinct cele 2 parcele rezultate.
Din ce stiu partajule efectiv se finalizeaza la notar. Corect?
Tertii, refuza sa plateasaca ½ din cheltuielile cu cadastru si nici nu vor sa mearga la notar sa facem partajul.
Ba mai mult faca acordul meu au ocupat ~ 100 mp din terenul comun
Ce Solutii am pentru iesirea din aceasta problema?
Va multumesc
se finalizeaza la notar daca va intelegeti, dar pare ca nu . Asa ca va trebui sa va adresati instantei pt a cere iesirea din indiviziune prin impartirea in natura.
cereti si cheltuieli de judecata si impartirea cheltuielilor cu cadastrul.
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns dar:

Cum dovedesc ca au refuzat sa vina la notar?
Ii notifica oficial notarul?
Sau pot le dau mail sa-i invit si daca nu primesc un rasp (in 1 sapt de ex, )e considerat refuz
da, pe mail, mesaj etc.
Puteti proba si cu un martor daca e nevoie.
nu sunteti obligat sa incercati pe cale amiabila, dara daca scrieti dvs in cerere ca ati incercat sa va intelegeti si nu au vrut.

in cerere pot pretinde ceva si pentru ca fara acordul meu au ocupat ~ 100 mp din terenul comun si-l folosesc in scop propriu(este ingradit) de peste 10 ani?
Multumesc mult pentru sprijin.
cereti si desfiintarea acelui gard pe cheltuiala sa.
oricum, va veti duce la un avocat si mai discutati si cu acesta.