avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Am inceput munca in aceasta luna si la 2 saptamani dupa aceea am ramas gravida. In HG449/2016 se vorbeste ca primesti indemnizatie doar daca ai muncit 12 luni consecutiv. In cazul meu ca pot avea maxim 8.

Intrebare: Indemnizatia se va calcula cota parte din 12 luni sau daca nu ai muncit 12 luni consecutiv vrei primi doar acel minim de 1250 ron?
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2021
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:37, 22 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa aveti 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.
Iar in cazul ca nu, voi primi acel minim? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa aveti 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu aveti minim 12 luni , atunci nu primiti indemnizatia pentru CCC,ci doar alocatia pentru copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație mame studente DianaDrg01 DianaDrg01 Dacă mă înscriu anul asta la postliceală,și se întâmplă să rămân însărcinată pot beneficia de indemnizație?Dacă da,cat? (vezi toată discuția)
Concediu de ma (pa)ternitate. DanMarinoiu DanMarinoiu Ce spune legea despre indemnizația de concediu de maternitate. Dacă sotul doreste sa stea acasa cu copilul alocația primesc amândoi sau doar unul. ... (vezi toată discuția)
Concediu de cresterea copilului MirelaPav MirelaPav Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu indemnizatia ccc. Sunt insarcinata in 9 saptamani, data probabila a nasterii este pe 11.11.2018. Am muncit in ... (vezi toată discuția)