Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Am inceput munca in aceasta luna si la 2 saptamani dupa aceea am ramas gravida. In HG449/2016 se vorbeste ca primesti indemnizatie doar daca ai muncit 12 luni consecutiv. In cazul meu ca pot avea maxim 8.

Intrebare: Indemnizatia se va calcula cota parte din 12 luni sau daca nu ai muncit 12 luni consecutiv vrei primi doar acel minim de 1250 ron?
ana-cer, moderator
Trebuie sa aveti 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.
Iar in cazul ca nu, voi primi acel minim? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa aveti 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.

Daca nu aveti minim 12 luni , atunci nu primiti indemnizatia pentru CCC,ci doar alocatia pentru copil.