Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Am cumpărat un teren intravilan. Când am scos ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Am cumpărat un teren intravilan. Când am scos de la ...

Bună. Am cumpărat un teren intravilan. Când am scos de la primărie CF, mi-au spus ca nu se poate construi pe acel teren deoarece pe terenul vecin este "cimitir", și am nevoie de minim 50 metri distanța de gardul cimitirului. În practică terenul căruia ii spun dânșii "cimitir" nu este decât o fâșie de pământ, fără nici un gard, plina de arbuști și tot felul de bălării printre care se zăresc doar doua cruci vechi pe care nu se mai distinge nimic scris. Cei de la primărie nu au știut de acest "cimitir" pana nu au văzut în acte ca pe acea parcela îngustă de vreo 5 metri și lunga de 135 metri lungime apare trecut ca fiind cimitir, insa nu se știe al cui este, de cine aparține, pentru ca nu este intabulat și nu îl îngrijește nimeni de peste zece ani (cel puțin) . Ce demersuri as putea face ca să obțin autorizație de construcție pe terenul meu? Lățimea parcelei mele este de aproximativ 30 metri, deci nu am 50 metri de la acel "cimitir". Ar fi posibile ceva demersuri ca acel teren sa fie scos din acte ca fiind cimitir? Ceva martori din sat spuneau ca nu a fost îngropat nimeni acolo de cel puțin 60 ani (dar nu știu cum se poate dovedi, sau dacă ar ajuta la ceva).
CiprianDaniel, utilizator
Bună ziua,

Vedeți aici www.avocatnet.ro/forum/discu...