Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie Concediu odihna

Buna ziua

daca conform CCM la nivel de unitate se acorda in functie de vechime mai multe zile de CO trebuie facuta decizie la data acordarii lor?
1. In cazul angajatorilor care tin carnetele de munca le sediu si le completeaza, acestia se duc cu carnetele de munca la vizat, la ITM, numai in cazul incetarii CIM.
2. Atunci se duc la ITM si cu toate actele aditionale, in original, in baza carora s-au facut inregistrari in carnetele de munca.
Legislatia noastra nu are forma explicita,art trebuiesc corelate si interpretate.

In Lege nr. 130/1999 (r1) privind unele măsuri de protecţie a persoanelor încadrate în muncă
Art. 3. - (1) La solicitarea unor angajatori care au posibilitatea de a păstra şi completa carnetele de muncă ale salariaţilor, inspectoratele teritoriale de muncă pot aproba ca aceste operaţiuni să fie efectuate de către aceşti angajatori.
(2) Angajatorii prevăzuţi la alin. (1) au următoarele obligaţii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.
Art. 1. - Contractele individuale de muncă încheiate de următoarele categorii de angajatori vor fi înregistrate, în termen de 20 de zile de la data încheierii lor,

Daca ne referim strict la obligatiile angajatorilor care pastreaza carnetele de munca sunt cele de mai sus,daca corelam art 3 cu art 1,angajatorii au obligatia inregistrarii CIM.
Ce facem cand se modifica un art din CIM,intocmim un act aditional,act pe care il inregistram la ITM ?
dar termenul de 5 zile curge da la data perfectarii, deci actele se pot face si acum chiar data am acordat anii trecuti zilele de Co. Nu?
Manin, utilizator
Eu am o colaborare foarte buna cu inspectorul de la ITM si le inregistrez in termen de 5 zile de la perfectare dar, sunt unele persoane care sustin ca aceasta art 2 alin 2 lit a din L 130/1999 se aplica numai celor care care au carnetele de munca la ITM.
Angel 2007 a scris:
(2) Angajatorii prevăzuţi la alin. (1) au următoarele obligaţii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;

Aceasta se refera la statele de plata a salariilor.
(2) Angajatorii prevăzuţi la alin. (1) au următoarele obligaţii:
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.

De aici rezulta ca, la incetarea CIM, angajatorul se prezinta la ITM cu carnetele de munca. Iar certificarea inscrierilor se face dupa actele aditionale prezentate de angajator langa fiecare carnet de munca.

Manin:
1. Da, se poate face un act aditional astazi si cu efect retroactiv.
2. Nu e nevoie sa duceti actul aditional la ITM (motivatia, mai sus).