Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!Daca vrea cineva sa vina din Germania in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!Daca vrea cineva sa vina din Germania in Romania ce ...

Buna ziua!Daca vrea cineva sa vina din Germania in Romania ce conditii trebuie sa îndeplinească la plecare de acolo si cand ajunge in tara?Multumesc!
Buna ziua
La plecare nu cred ca aveti restrictii.
La intrarea in Romania, veti intra in carantina la domiciliu/locația declarată pentru 14 zile, datorita faptului ca Germania este pe Lista țărilor/zonelor cu risc epidemiologic ridicat, conform Hotărârii nr. 4 din 18.01.2021 privind aprobarea listei țărilor/zonelor/teritoriilor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea în contextul pandemiei de COVID-19.
Multumesc pentru raspuns!Dar daca ar avea test negativ facut acolo?
Nu conteaza testul negativ.
Doar persoanele care au fost vaccinate împotriva COVID-19 cu a doua doză (doza de rapel) sunt exceptate de la carantină la intrarea în România, dacă au trecut cel puțin 10 zile dela vaccinarea cu a doua doză, potrivit unei hotărâri a Comitetului Național pentru Situații de urgență.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Bună ziua
Excepția de la carantina pentru persoanele care au făcut test negativ 48 ore înainte și stau în România maximum 72 ore mai este valabila?