Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drepturi si impozitare venituri admin ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drepturi si impozitare venituri admin DAca de ex la 30.12. admin imprumuta de la SRL,retrage din cont ...

DAca de ex la 30.12. admin imprumuta de la SRL,retrage din cont sume (aport, rezerve ) pt a le restitui apoi catre SC pe viitor , ce optiuni exista in afara de a fi trecute imedait in dividende ?

Se pot declara ca imprumut, sau se pot declara ca venit si impozita in luni viitoare?

Ex la 15000 euro , in lei
Potrivit Legii 31/1990 administratorii pot imprumuta de la societate cel mult echivalentului în lei al sumei de 5.000 de euro SAU orice alta suma, sub conditia ca operaţiunea este încheiată de societate în condiţiile exercitării curente a activităţii sale, iar clauzele operaţiunii nu sunt mai favorabile persoanelor prevăzute la alin. (1) şi (2) decât cele pe care, în mod obişnuit, societatea le practică faţă de terţe persoane.

Atentie, daca societatea nu are in obiectul de activitate acordarea de credite, imprumutarea unei sume MAI MARI DECAT echivalentul in lei a sumei de 5.000 euro, constituie infractiune si atrage raspunderea penala a administratorului !!!

Totodata trebuie sa acordati atentie faptului ca imprumutul acordat este purtator de dobanda, in caz contrar operatiunea fiind apreciata ca realizata cu titlu gratuit, adica fara beneficii pentru persoana juridica.