avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2019 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un proprietar, X, a inlocuit, pe cheltuiala lui, fara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un proprietar, X, a inlocuit, pe cheltuiala lui, fara a se consulta ...

Un proprietar, X, a inlocuit, pe cheltuiala lui, fara a se consulta cu Asociatia, tevile verticale din apartament (care sunt parte comuna).

Asociatia a decis schimbarea tuturor tevilor pe verticala din codominiu.

Proprietarul X solicita sa fie scutit de plata aferenta schimabarii tevilor in apartamentul lui.

Se poate aplica art. 49 alin(4), de a fi scutit prin acordul majoritatii proprietarilor?
Cel mai recent răspuns: MIRCEA KIRITESCU , utilizator 13:31, 25 Ianuarie 2021
Este problema delicata
Proprietarul care a intervenit asupra partii comune ,a avut la momentul interventiei acordul asociatiei de proprietari sa intervina asupra instalatiei ??
Multumesc pentru interventie.

Administratorul a aflat intamplator, post factum. Nu a informat/ nu are acordul Asociatiei pentri interventie.
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2021
MIRCEA KIRITESCU, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii subsol carmencoltea carmencoltea Buna seara , am urmat. problema: Locuiesc la parter , s-au facut reparatii la subsolul blocului si acum mi se cere sa inlocuiesc tevile de racordare la ... (vezi toată discuția)
Obligatie locatar sau administratie? aelemarac aelemarac Buna ziua, Se schimba coloanele verticale (principale) de apa din bloc, angajatii unei firme urmand sa treaca pe la fiecare apartament, sa decupeze masca ... (vezi toată discuția)
Suportul cheltuielii unei reparatii la o coloana de apa comuna stagga stagga Buna ziua Am intampinat azi dimineata o problema si anume coloana de apa calda care trece pe la mine prin baie sa fisurat , coloanele de apa sunt neschimbate ... (vezi toată discuția)