Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisia din funcția de președinte duce si la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisia din funcția de președinte duce si la pierderea calitatii de membru cex?

Dacă îmi dau demisia din funcția de președinte, raman simplu membru de comitet sau inseamna implicit si pierderea acestei calitati? Undeva in legea 196/2018 scrie ca un membru demisionar este obligat sa-si exercite atribuțiile până la alegerea unui alt membru. Se aplica aceasta regula si la presedinte sau numai la membrii de comitet? Întrucât nu putem tine AG, prin demisia mea din fc de presedinte dar rămânerea în comitet, s-ar păstra nr de 3 membri cex, funcția preluand-o vicepreședintele. (Nu avem nici vice, dar as numi pe unul din cei 2 colegi de comitet)
prettydaniola, utilizator