Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie imobil pe numele unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie imobil pe numele unui minor

Buna ziua!
Ma puteti ajuta, va rog, in legatura cu o constructie imobil pe numele copilului meu minor (9 ani), in situatia in care eu sunt mama lui (43 ani), divortata si cu probleme financiare si popriri in urma divortului (nu am facut partaj), apoi recasatorita, cu o persoana tot in aceeasi situatie (popriri).
Intentionam sa ridicam un imobil, pe numele copilului, care sa nu fie afectat de problemele noastra financiare, pe un teren pe care o sa il dobandim de la tatal meu (inca nu stiu cum ar fi mai bine...donatie sau alt fel de act?!).
Intrebarea mea este:
Este vreo posibilitate sa construim direct pe numele copilului, (ca si reprezentant legal sau tutore), sau mai bine construim pe alta persoana, de incredere, ca, apoi, sa ii doneze sau sa ii vanda totul,la maturitate?
Sau, ce alta solutie ar mai fi?
Va multumesc!
gps, utilizator