Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o casa si terenuri.Dupa moartea bunicilor vrem sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o casa si terenuri.Dupa moartea bunicilor vrem sa vindem casa.mostenitori ...

Am o casa si terenuri.Dupa moartea bunicilor vrem sa vindem casa.mostenitori au fost tatal meu si o sora a tatalui. tatal meu a murit si acum e sora ,eu si un frate. as vrea sa renunt la mostenirea casei dar i favoarea fratelui meu. Se poate?
Nu puteți renunța doar în favoarea unuia dintre moștenitori. De asemenea, nu puteți renunța doar la unul dintre bunurile din masa succesorală, renunțarea este totală, Cu alte cuvinte, fie renunțați la toată succesiunea, fie nu renunțați.

În măsura în care renunțați la succesiune, aceasta va fi culeasă de fratele dvs. și soția supraviețuitoare a tatălui, dacă există. Sora tatălui este înlăturată de la succesiunea acestuia de descendenți (dvs. și fratele).