Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli initiale PFA.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli initiale PFA.

Buna ziua!
Urmeaza sa deschid un PFA.Cum procedez cu cheltuielile initiale?Registre,stampila,facturier?Trebuie sa depun bani din contul persona (PF) pentru a le achita.Dar cum inregistrez intrarea de bani de la PF?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu se mai foloseste stampila.
Toate aceste plati initiale, pentru infiintare pfa la registrul comertului cat si registre,facturier (achizitionate cu factura pe pfa) le veti face cu numerar, nu din cont bancar. Mai intai veti trece in registrul jurnal de incasari si plati suma totala pentru aceste cheltuieli ca aport personal inceputul activitatii completand o fila dispozitie de incasare, Cand veti avea dupa un timp bani din activitatea pfa, veti scoate acei bani intiali completand o fila dispozitie de plata.