Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces drum aflat in coproprietatea primariei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces drum aflat in coproprietatea primariei

Buna seara

La noi in cartier accesul se face pe un drum privat, toti locatarii au primit o cota parte din drum cand au achizitionat casa de la dezvoltator.
Drumul are forma dreptunghiulara, a fost creat in jurul unei parcele de aproximativ 6000 mp care ulterior a fost sparta in loturi de 500 mp.

Noi am inchis drumul (zona care corespunde unei lungimi a dreptunghiului) cu o bariera pentru a restrictiona accesul persoanelor care nu locuiesc in zona si a ne proteja zona in care locuim noi, in spatele parcelei acum 5 ani nu era nimic construit.

Acum un an proprietarul pamantului a inceput sa vanda parcelele din spate, dupa zona noastra. Initial celor de acolo le-a vandut o cota indiviza din drumul de acces (1-2 cm la fiecare). Acum proprietarul a decis sa doneze primariei cota indiviza pe care acesta o mai avea din acest drum.
Acum toti cei care au cumparat parcele in spatele nostru si nu au cota indiviza solicita acces la zona in care locuim noi sustinand ca daca primaria este coproprietar atunci oricine are access la acest drum.

Sunt ei indreptati sa aiba acces la acest drum? Proprietarii care au case pe drumul inchis detin aproximativ 80% din intreg drumul (nu doar latura inchisa), iar primaria are in jur de 15%.

Care este situatia acestui drum? Este privat sau public?

Mentionez ca latura inchisa nu restrictioneaza accesul persoanelor la drumul principal. Noi am inchis o lungime a dreptunghiului, unde locuim noi. Accesul se poate face fara probleme pe cele 3 laturi care nu sunt inchise.

Multumesc
tanaru, utilizator