Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! Va supun atentiei o speta la care am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! Va supun atentiei o speta la care am cateva intrebari: ...

Buna seara! Va supun atentiei o speta la care am cateva intrebari:
In urma cu ceva timp, P il contacteaza pe Z sa il sfatuiasca in privinta unor clauze contractuale, Z avand studii juridice. P a rugat pe Z sa vorbeasca el cu cealalta parte contractanta, X, pentru ca ar sti mai bine cum sa puna problema din punct de vedere juridic. Z accepta dar (din prostie), se recomanda telefonic si pe e-mail ca fiind avocatul lui P dand si un alt nume (altfel nu a stiut cum si-ar fi putut justifica interventia). Aici intervine problema, in sensul ca o terta persoana, T, afland asta, face o sesizare la politie impotriva lui Z pentru uzurpare de calitati oficiale.
Cum vedeti situatia? Cum se poate proba infractiunea? Actiunea nu a avut nicio urmare, in sensul ca acel contract nu s-a perfectat, indepedent de interventia lui Z.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspunsul dvs.! Ce alta infractiune ar putea fi retinuta avand in vedere cele expuse mai sus?