Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Lucrez in depozitul unui hipermarket de un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Lucrez in depozitul unui hipermarket de un an pe postul ...

Buna ziua.
Lucrez in depozitul unui hipermarket de un an pe postul de Coordonator Depozit in baza unui contract de munca pe perioada nedeterminata.
Pe fondul unor divergente cu managerul acesta m-a amenintat cu mutarea pe un post ce nu imi convine. Mai exact la serviciul de curatenie ca lucrator universal.
Are dreptul sa faca acest lucru ?
Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod. (art.48C.mun.)

Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
....

In speta, potrivit legii, o poate face numai in conditiile art.48 C.mun.