Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Consilierii locali pot modifica organigrama unui UAT ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Consilierii locali pot modifica organigrama unui UAT fara sa fie propunerea expresa a primarului?

Consilierii locali, printr-un Proiect de Hotarare, au dreptul de a aduce amendamente organigramei unui UAT, in sensul desfiintarii sau schimbarii structurii unor servicii sau compartimente din subordine (posturi contractuale, nu de functii publice)?
opel_68, utilizator
Consiliul local exercită atribuții privind unitatea administrativ-teritorială, organizarea proprie, precum și organizarea și funcționarea aparatului de specialitate al primarului, ale instituțiilor publice de interes local și ale societăților și regiilor autonome de interes local.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu poate. Art. 129 alin. 3 lit c din Codul Administrativ: Consiliul local aprobă, în condiţiile legii, la propunerea primarului, înfiinţarea, organizarea şi statul de funcţii ale aparatului de specialitate al primarului, ale instituţiilor publice de interes local, reorganizarea şi statul de funcţii ale regiilor autonome de interes local, precum şi înfiinţarea, reorganizarea sau desfiinţarea de societăţi de interes local şi statul de funcţii al acestora;
In schimb daca nu vrea CL nu aproba propunerea primarului si HCL-ul nu poate fi emis.
~ Conținut șters la cerere ~