Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Că să imi fac buletin provizoriu trebuie să fie de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Că să imi fac buletin provizoriu trebuie să fie de prezent ...

Că să imi fac buletin provizoriu trebuie să fie de prezent și propietarul casei.
Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul dintre urmatoarele documente:

a) acte încheiate în conditiile de validitate prevazute de legislatia româna în vigoare;
b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire în spatiu, însotita de unul din documentele prevazute la lit. a);
c) declaratia pe proprie raspundere a solicitantului, însotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil si faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la literele a) si b). Pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;
d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza înscris în Registrul agricol.

Declaratia de primire în spatiu poate fi data în fata lucratorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, a politistului de siguranta publica, a notarului public ori a functionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României.”
Nu. Daca locuiti efectiv acolo, solicitati o carte provizorie pe motivul lipsa dovada adresei de domiciliu veti primi o carte la adresa pe care o aveati fara a fi necesara prezenta proprietarului. Daca insa locuiti la o alta adresa sunteti obligat a va face o carte de identitate la adresa la care locuiti in fapt.