avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinte vechime munca, cotizatii stagii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinte vechime munca, cotizatii stagii

Buna seara.
Care este procedura de obtinere Adeverinta vechime in munca dupa data de 01.01.2021 - in prezent? Ce institutie elibereaza? Se platescte eliberarea adeverintei? daca da, unde se face plata?
Adeverinta citizatie stagii CAS pentru ultimele 6 luni de unde se poate obtine? Care este procedura de a o obtine?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Roxibubu , utilizator 16:15, 3 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Nicio institutie nu va elibereaza adeverinta de vechime, este obligatia exclusiva si legala a angajatorului.

HG 905/2017
art.7
....
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
....

Codul Muncii
art.34
.....
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
....

2. Adeverinţele cu stagiile de cotizare (c.a.s.), realizate după 01.04.2001, se eliberează de catre Casele de Pensii.
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adeverinta ca sunteti salariata, o luati de la locul de munca.
Daca doriti sa vedeti ca sunteti angajata, ce venituri ati realizat, lunile, etc. ,puteti verifica la Anaf si Casa de pensii.
Stagiu de cotizare catre Cas, cred ca tocmai acolo trebuie sa va interesati.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2021
Roxibubu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta cu stagiu de cotizare de la angajator Raluca72 Raluca72 Buna ziua. Daca eu am lucrat toata luna decembrie si am fost in preaviz si am prins si 3 zile de preaviz pe luna ianuarie,cand trebuie sa primesc adeverinta cu ... (vezi toată discuția)
Adeverința stimulent insertie IuliAto IuliAto Buna seara, M-am intors din CIC la un alt angajator,pentru stimulentul de inserție am nevoie de o adeverință tip. Cine va completa adeverința, am un ... (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime, recomandare Strong Strong As dori sa intreb legat de adeverinta de vechime, este o obligatie a angajatorului sa o elibereze la incetarea contractului de munca, sau se elibereaza doar la ... (vezi toată discuția)