Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinte vechime munca, cotizatii stagii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinte vechime munca, cotizatii stagii

Buna seara.
Care este procedura de obtinere Adeverinta vechime in munca dupa data de 01.01.2021 - in prezent? Ce institutie elibereaza? Se platescte eliberarea adeverintei? daca da, unde se face plata?
Adeverinta citizatie stagii CAS pentru ultimele 6 luni de unde se poate obtine? Care este procedura de a o obtine?
Va multumesc
1. Nicio institutie nu va elibereaza adeverinta de vechime, este obligatia exclusiva si legala a angajatorului.

HG 905/2017
art.7
....
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
....

Codul Muncii
art.34
.....
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
....

2. Adeverinţele cu stagiile de cotizare (c.a.s.), realizate după 01.04.2001, se eliberează de catre Casele de Pensii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adeverinta ca sunteti salariata, o luati de la locul de munca.
Daca doriti sa vedeti ca sunteti angajata, ce venituri ati realizat, lunile, etc. ,puteti verifica la Anaf si Casa de pensii.
Stagiu de cotizare catre Cas, cred ca tocmai acolo trebuie sa va interesati.
Roxibubu, utilizator