Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dobandire actiuni la o societate pe actiuni inchisa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dobandire actiuni la o societate pe actiuni inchisa

La o societate pe actiuni inchisa al carei act constitutiv prevede ca cesiunile de actiuni sa se faca doar intre actionarii firmei am urmatoarea situatie „” - am doi actionari sot si sotie
- sotul a decedat
- sotia a fost la notar pentru succesiune urmand sa preia si actiunile sotului
Va rog sa-mi spuneti daca notarul are obligatia sa se ocupe si de modificare in Registrul actionarilor.
Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Nu notarul are obligatia sa se ocupe si de modificare in Registrul actionarilor. Persoana care a doband aceste actiuni va merge la sediul firmei cu copie dupa certificatul de mostenitor.