Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se notifica refuzul de prelungire contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se notifica refuzul de prelungire contract de arendare

Buna ziua tuturor !
Sunt in situatia de a notifica arendatorul despre refuzul de prelungire a unu contract de arendare ( teren agricol, care expira in martie 2022) respectand conditiile de incetare din contract precum si prevederile art 1848 Cod civil.
Problema este ca arendatorul nu mai lucreaza terenul, am fost informat verbal despre asta, si mai ales faptul ca este plecat in Italia despre a carui domiciliu nu am cunostinte.
Intrebari : Care este modalitatea de notificare a arendatorului, cunoscand doar adresa de domiciliu din Romania, (cea inscrisa in contract ) ?
Este suficienta expeditia prin scrisoare recomandata, avand in vedere ca sigur nu o va ridica nimeni de la oficiu postal ?
Trimit un exemplar al notificarii Primariei unde este inregistrat contractul ?
Altfel spus, cum pot face dovada ca am notificat arendatorul ? se poate prin publicitate in presa locala ? se poate expedia notificarea printr-un birou avocat sau executor judecatoresc ?
Multumesc prntru eventualele raspunsuri/sugestii !
mayer, utilizator
mayer a scris:

Buna ziua tuturor !
Sunt in situatia de a notifica arendasul despre refuzul de prelungire a unu contract de arendare ( teren agricol, care expira in martie 2022) respectand conditiile de incetare din contract precum si prevederile art 1848 Cod civil.
Problema este ca arendasul nu mai lucreaza terenul, am fost informat verbal despre asta, si mai ales faptul ca este plecat in Italia despre a carui domiciliu nu am cunostinte.
Intrebari : Care este modalitatea de notificare a arendasului, cunoscand doar adresa de domiciliu din Romania, (cea inscrisa in contract ) ?
Este suficienta expeditia prin scrisoare recomandata, avand in vedere ca sigur nu o va ridica nimeni de la oficiu postal ?
Trimit un exemplar al notificarii Primariei unde este inregistrat contractul ?
Altfel spus, cum pot face dovada ca am notificat arendasul ? se poate prin publicitate in presa locala ? se poate expedia notificarea printr-un birou avocat sau executor judecatoresc ?
Multumesc prntru eventualele raspunsuri/sugestii !

Scuze, am reeditat acest mesaj datorita unei greseli impardonabile, in care am folosit gresit notiunea de arendator cu cea de arendas. daca se poate rog moderatorul sa lase doar acest ultim post
mayer, utilizator