Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2500 lei/telesalariat/stare urgenta Am depus dosarul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2500 lei/telesalariat/stare urgenta Am depus dosarul pe 01.04.2020 ...

2500 lei/telesalariat/stare urgenta

Am depus dosarul pe 01.04.2020 cu producer efecte din 01.04.2020 (asadar cu o zi mai tarziu fata de prevederile HG 905/2017) si pe acest motiv ne-au respins dosarul, desi respectam prevederile din OUG care prevede acordarea acestor sume pentru telemunca.

Cum am putea contesta decizia?

Multumesc,
Potrivit OUG 132/2020, suma nu se acordă angajatorilor care au transmis în registrul general de evidență a salariaților datele privind elementele raportului de muncă, prin care s-a stabilit desfășurarea activității în regim de telemuncă, după expirarea termenului legal de înregistrare a modificării.
Da, numai ca alineatul de care vorbiti a fost introdus pe 27 octombrie, iar noi am depus pe 1 aprilie, asadar nu era in vigoare o astfel de prevedere in momentul in care am depus noi dosarul, Cum o lege nu poate avea caracter retroactiv, nu ar trebui luata in considerare nu? In speta, netransmiterea la timp ar fi putut sa genereze cel mult o amenda, nicidecum neacordarea unui drept printr-o lege ulterioara, in acest caz putand arata buna credinta a angajatorului, si anume ca nu a facut transmiterea telemuncii doar pentru a beneficia de o facilitate de la stat.

OUG 132/2020
Suma prevăzută la alin. (1) nu se acordă angajatorilor care au transmis în registrul general de evidenţă a salariaţilor datele privind elementele raportului de muncă, prin care s-a stabilit desfăşurarea activităţii în regim de telemuncă, după expirarea termenului legal de înregistrare a modificării.
(la data 27-oct-2020 Art. 6, alin. (5) completat de Art. II din Ordonanta urgenta 182/2020 )

Cornel Vasile a scris:

Potrivit OUG 132/2020, suma nu se acordă angajatorilor care au transmis în registrul general de evidență a salariaților datele privind elementele raportului de muncă, prin care s-a stabilit desfășurarea activității în regim de telemuncă, după expirarea termenului legal de înregistrare a modificării.