avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Ziua! Doresc sa ma sfatuiti in aceasta situatie. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Ziua! Doresc sa ma sfatuiti in aceasta situatie. Sunt impreuna ...

Buna Ziua!
Doresc sa ma sfatuiti in aceasta situatie.
Sunt impreuna cu o persoana care a avut o relatie de 7 ani traind in concubinaj din care a rezumat un copil de 5 ani.
Domiciliul acesteia si a copilului sunt inca la acel individ.
Ea urmeaza sa se mute la parintii ei,dar vrea sa isi ia si copilul cu ea
Tatal nu este de acord cu asta si o ameninta ca nu il va da niciodata
Cum trebuie sa procedeze in situatia asta?
si daca are sanse sa castige custodia copilului.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 17:29, 2 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie ca mama sa formuleze urgent actiune in instanta si sa solicite pe calea unei ordonanțe presedintiale ca domiciliul copilului sa fie stabilit la dânsa. Da, mama are sanse foarte mari.
Procedura este una rapida, se judeca in cateva saptamani.
Mai bine alegeți un avocat si discutati pe larg cu acesta pentru a va sfătui pas cu pas si a va explica procedura.
Momentan nu poate fiindca se afla in carantina pana pe data de 6.Dupa va pleca la parintii ei.
De acolo poate formula aceasta actiune? Din al Judet?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă mama alege sa colaboreze cu un avocat atunci acesta se va ocupa de deschiderea procesului imediat.
Nu trebuie sa astepte finalizarea carantinei.
Daca insa are cunoștințe juridice si se poate descurca singura, atunci da, este nevoie sa astepte ieșirea din carantina.
Procesul va avea loc la instanta de la ultimul domiciliu stabil al copilului indiferent ca mama se mută la părinții dansei in alt judet, chiar si cu minorul.
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2021
Avocat Neagu Elena, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie minor Danielbalan23 Danielbalan23 Buna seara. Am si eu o speta reala. X si Y au avut o relatie in urma careia a rezultat minorul Z, care in momentul de fata are 6 luni. X si Y nu au fost ... (vezi toată discuția)
Nu imi pot vedea copilul din cauza mamei bogdanmoto bogdanmoto cum procedez sa imi pot vedea copilul dat fiind faptul ca nu am fost casatorit cu mama copilului,iar acesta imi poarta numele deci este recunoscut ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta ralvintila ralvintila Buna ziua, As dori sa stiu cum sa procedez daca vreau sa obtin o ordonanta de urgenta care sa limiteze vizitele celuilalt parinte la copilul minor, pana ... (vezi toată discuția)