Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, dacă am o amenda primita în starea de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, dacă am o amenda primita în starea de urgenta în ...

Buna ziua, dacă am o amenda primita în starea de urgenta în valoare de 10.000 ron și nu am posibilitatea sa o achit. Îmi poate pune poprire pe cont? Și dacă da cât poate sa îmi oprească?
Multumesc frumos.
Pot popri contul bancar, pot executa bunuri mobile si chiar imobile (in cazul in care nu achitati absolut nimic).

Dca aveti bani in cont, se retrag toti. Daca veti avea poprire salariala, 1/3 daca este singura poprire si poate urca pana la 1/2 din venitul net daca aveti si alte datorii in executare.
Alte datorii nu am.
Bunuri mobile imobile nu am.iar în cont nu am bani. Poate sa blocheze contul pana la achitarea sumei pe persoana fizica?
gi-jane2, moderator
Cine a primit amenda?
Cine este persoana fizica si cine nu este persoana fizica.
Dati cat mai multe detalii ca sa puteti obtine un raspuns adecvat.

gi-jane2, moderator
Eu am primit amenda persoana fizica. Numele Ion Robert Mihail. Amenda e primita in starea de urgenta in valoare de 10.000 de lei. Iar de pe data de 1 Februarie configurez la anaf, ca am de plata suma respectiva.
gi-jane2, moderator
Da. Contul poate fi poprit pana la achitarea sumei.