Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariu

Buna ziua,
Am primit o porire pe cont de la o banca pentru un debit restant.
In situatia in care mai am alte rate( CAR) pe care le platesc la timp mereu, pentru care am semnat contract de garantie reala mobiliara si pe care angajatorul le vireaza automat la data platii salariului, care poate fi cuantumul maxim al sumei retinute din salariu?
Se iau in calcul si rate prezente astfel incat sa ajung la maxim 1/2 din salariu retinut sau executorul imi opreste jumatate din salariu net?
ce rate platiti dvs, e treaba dvs, nu se socotesc ca popriri. Pt poprie, vi se va retine 1/3 din salariu daca e vb doar de un titlu executoriu.