Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de voi! Am un nepotel, a fost dat în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de voi! Am un nepotel, a fost dat în plasament în italia, acum 2 ani ...

Am un nepotel, a fost dat în plasament în italia, acum 2 ani si ceva. Mama si tatăl(fratele meu), au fost decăzuți din drepturi, nu avea serviciu și nici casa. Eu locuiesc in Romania, am casa, serviciu toate condițiile. Il mai pot lua inapoi??? Mulțumesc anticipat!
Cine l-a dat?
Cine la dat? Mai bine zis l-au luat. Fratele la momentul acela neavând condiții, statul la luat. Ma intereseaza, daca exista vreo variantă să-l iau eu după atâta timp?
daca sunt numai doi ani, nu este o problema. Va trebuie insa un avocat bun din Italia, pentru ca se va aplica dreptul si legsilatia italiana, copilul aflandu-se pe teritoriul Italiei. De aici nu va poate ajuta nimeni. Daca va doriti copilul actionati repede!