Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decadere din drepturi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decadere din drepturi

Ma numesc DENISA si locuiesc in Italia sant casatorita cu un italian . in 1999 am nascut un baietel traind in concubinaj cu un roman , a recunoscut copilul si ii poarta numele , prin sentinza judecatoreasca copilul are dreptul la o pensie de 25% din salariul lui .l in 2005 mia fost incredinzat mie si la-m luat cu mine in italia . Intrebarea mea este daca poate fi decazut din drepturi lund in considerazie ca pensia alimentara o da decat o data la 3 luni 150 ron . si nu se intereseaza de minor nici atunci cand este solicitat ca eu sant in tara spunand ca nu are timp . va multumesc
DENISA ROXANA

Buna seara,

Pe scurt. Nu consider ca sunt intrunite destule conditii pentru a putea cere decaderea din drepturi.

Puteti totusi depune plangere penala pentru abandon familial daca nu va plateste 2 luni pensia alimentara.

O seara placuta