avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In baza art ...

Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In baza art 336 alin 1 rap. la art 61 alin 2, alin 4 cu aplicarea art 396 alin 10 condamna pe inculpat la amenda penala de 6000 lei( 200zile a cate 30 lei/zi).
Ce sanse avem sa pierdem la apel? Poate cere parchetul trimiterea in penitenciar?
Poate cere condamnarea cu executarea în penitenciar, dar atât timp cât nu știm despre ce e vorba, nu va putea nimeni sa spună.
Poate apelul vizează chestiuni de legalitate, nu neaparat de temeinicie.
Informatiile date de dvs. nu ajuta.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2021
Duca Oana, Avocat
Ce informatii va pot da? Pe site la dosar apare doar ca a delarat apel, motivele apelului inca nu apar.
Am primit comunicarea minutei pe data de 01.02 pot merge cu minuta la trezorerie sa platesc amenda chiar daca hotararea nu e definitiva?
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal alcool . apel. buna ziua , am fost condamnat cu suspendare ... sebseb sebseb Dosar penal alcool . Apel. Buna ziua , am fost condamnat cu suspendare la 2 ani inchisoare sub supraveghere 3 ani si 6 luni + pedeapsa complementara de a nu ... (vezi toată discuția)
Mai pot recupera permisul dupa sentinta de condamnare pentru conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului? dariusgabriel dariusgabriel 22.02.2019 Ora estimata: 08:30 Complet: Complet 4 penal Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 2 Cpp rap. la art. 336 alin. 1 ... (vezi toată discuția)
Sentinta conducere sub influenta alcoolului- ce inseamna? razvanalex26 razvanalex26 Stabileşte în sarcina inculpatului T R A pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa ... (vezi toată discuția)