Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In baza art ...

Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In baza art 336 alin 1 rap. la art 61 alin 2, alin 4 cu aplicarea art 396 alin 10 condamna pe inculpat la amenda penala de 6000 lei( 200zile a cate 30 lei/zi).
Ce sanse avem sa pierdem la apel? Poate cere parchetul trimiterea in penitenciar?
~ Conținut șters la cerere ~
Este bine sa stiti ca aveti dreprul.de a angaja avocat pentru studierea dosarului fara a va reprezenta in instanță.
In acest fel.veti obtine toate informatiile pertinente.
Ar fi insa bine sa declarati apel pana sa se lămurească avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Doar raportat la ce prezentati dvs, nu va poate spune nimeni ce sanse aveti la alta solutie. Trebuie sa tineti cont ca amenda penala, este o sanctiune mai blanda decat inchisoarea. Permisul vi se anuleaza si dupa 6 luni de la achitarea amenzii, puteti sustine alt examen. Nu aveti stabilite masuri de supraveghere si obligatii.
Pe ce motive sa declaram apel? Noi am prefera sa platim amenda si sa ramana sentinta asta.
Asteptati sa ramana definitiva si puteti sa platiti. Benefic pentru dvs era sa discutati cu un avocat care sa va explice exact consecintele in ambele variante.