avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Mama mea are schizofrenie de grad avansat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Mama mea are schizofrenie de grad avansat și dependenta ...

Bună ziua,

Mama mea are schizofrenie de grad avansat și dependenta de alcool as dori sa știu cum pot proceda sa o internez pe perioada nedeterminata deoarece își pune viata în pericol a fost internata în nenumărate rânduri la Obregia însă este degeaba as dori sa știu ce pot face.

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Petre MATEI , Avocat 13:59, 4 Februarie 2021
In anumite cauzuri se poate institui curatela. va trebui insa sa convingeti instanta de judecata!
Bună ziua,

As dori mai multe informații, ce probe trebuie aduse sau sunt necesare doar documentele de internare și martori.

Mulțumesc

Petre MATEI a scris:

In anumite cauzuri se poate institui curatela. va trebui insa sa convingeti instanta de judecata!

inscrisurile si documentele sunt doar o parte dintre probe. Va trebui sa se faca si o expertiza psihiatrica care se va face de catre IML

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Internare alcoolic/bolnav psihic prin ordin judecatoresc. ContSters181793 ContSters181793 Tatal meu este de aproximativ 15 ani alcoolic. A distrus casa in nenumarate randuri (spart, aruncat pe geam tot ce se putea), ne-a dat afara de cateva ori si ... (vezi toată discuția)
Ce pasi trebuie sa fac sa contest un diagnostic pshiatric si decizia medicala asupra capacitatii de munca TruscaAlex TruscaAlex Buna ziua in anul 2014 am fost batut de politie si drogat cu cocaina am fost internat intr-un spital de pshiatrie unde fiind sub influenta drogurilor doctorul ... (vezi toată discuția)
Eschivare de la efectuarea expertizei psihiatrice luckyfoxy luckyfoxy Buna ziua. Cum se poate sanctiona (de fapt ma intereseaza care ar fi temeiul legal) partea care solicita efectuarea expertizei medico-legale psihiatrie, dar nu ... (vezi toată discuția)