Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinte pt dosar pensieBuna ziua. Sunt născută ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinte pt dosar pensieBuna ziua. Sunt născută în 1959. Am 36 de ani vechime. Pot ...

Buna ziua. Sunt născută în 1959. Am 36 de ani vechime. Pot iesi la pensie în mai 2021. Întrebarea este dacă pt locurile de munca din perioada anilor 1978-1993, trecute în cartea de munca, sunt necesare adeverinte din care sa reiasă salariul, spor de vechime. Intreb pt ca în contul meu la casa de pensii la rubrica vechime este trecut 0. Va mulțumesc, numai bine.
1. Pentru perioada anterioară datei de 1 aprilie 1992 sporul de vechime in muncă se calculează automat potrivit prevederilor legale şi in consecinţă nu este necesară dovedirea acestuia prin adeverinţe.

2. Pentru perioada de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat este cel inregistrat in carnetul de muncă sau dovedit cu adeverinţe.
Mulțumesc . Am inteles.
Mai am o întrebare. Dacă se iau în calcul la pensie al 13 salariu, primele, orele suplimentare, bani de masa sau vauchere, deci venituri pt care se plateste impozit.
Potrivit legislatiei actuale:
Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au făcut parte din bază de calcul a pensiilor, conform legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001:
● premiile anuale și premiile acordate în cursul anului pentru realizări deosebite;
● al treisprezecelea salariu;
● formele de retribuire pentru "orele suplimentare" realizate peste programul normal de lucru;
Cornel Vasile, Consilier juridic
Și după an 2001 se iau în calcul? Îmi cer scuze,