Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am venituri din activitate pfa si venituri din ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am venituri din activitate pfa si venituri din investitii.

Cum impart CAS ul si CASS ul intre cele doua activitati in contabilitate in registrul de incasari si plati? Vreau sa platesc CAS si CASS pentru pfa din cont pfa iar pentru investitii din contul personal.
george-neagu, moderator
Doar pentru activitatea pfa-ului se tine contabilitate in registrul de incasari si plati.
Mai treceti in registru doar plata cas-ului care afecteaza doar impozitul pe venitul din activitati independente, caci la investitiii nu se plateste. O puteti plati din contul pfa.
Plata cass-ului nu e cheltuiala deductibila la pfa, asa ca nu o treceti in registru. O puteti plati din contul personal.