Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacarea testamentului.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacarea testamentului.

sters.
ContSters118933, utilizator
buna seara,am sa-mi spun si eu parerea dar nu te supara pt ca nu vei rezolva nimic vei putea ataca testamentul dar sansele de reusita sint foarte mici si spun asta deoarece parintii mei au patit c-am acelasi lucru,poti deschide o actiune judecatoreasca dar este pierdere de vreme si bani cheltuiti aiurea, parintii mei sau resemnat deoarece nu poti anula un testament fara a avea argumente solide si un avocat foarte bun deci succes si nu te supara pe comentariul meu eu am spus realitatea nu poti ataca ori anula un testament fara a avea argumente solide
Nefiind mostenitori rezervatari....nu prea aveti sanse de reusita privind anularea testamentului. Matusa dvs putea dispune de bunurile sale dupa cum dorea.
Eu v-as intreba , pe ce motiv ati cere anularea testamentului? Pentru ca nu a lasat mostenirea impartita la mai multe rude, printre care si dvs? Nici o sansa , daca acesta este motivul....
sters.
ContSters118933, utilizator
se poate ataca testamentu,in fuctie de continut si probe exista sanse de anulare.
Dumneavoastra nu aveti calitatea cerute de lege pentru a va adresa instantei de judecata in vederea reductiunii liberalitatii excesive , insa mostenitorii rezervatari justifica un interes si calitate procesuala, acestia fiind descendentii, sotul supravietuitor, ascendentii privilegiati.