Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Mama a murit acum o lună. Suntem doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Mama a murit acum o lună. Suntem doi frați. Tata ...

Buna ziua
Mama a murit acum o lună. Suntem doi frați. Tata a murit în 2016 si atunci s a făcut succesiune (mama si noi fratii). La 3 săptămâni după moartea mamei a murit și fratele. Fratele era divorțat, Din căsătorie au rezultat 2 copii, acum sunt majori. Copii fratelui nu se inteleg între ei. Intrebare: eu pot sa deschid succesiune separat dupa mama ? Si ulterior cei doi copii ai fratelui sa deschida succesiune dupa tatăl lor? Multumesc, sper ca am redat clar situatia.
Nu, pentru ca la dezbaterea succesiunii dupa mama, trebuie sa fie prezenti si nepotii de la frate.