Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul in care ziua decesului unui parinte coincide ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul in care ziua decesului unui parinte coincide cu perioada ...

In cazul in care ziua decesului unui parinte coincide cu perioada in care ma aflam in concediu de boala,nu pot beneficia de cele 3 zile libere platite intrucat CCM stipuleaza ca:"Daca evenimentele familiale intervin in perioada in care contractul individual de munca al salariatului este suspendat,inclusiv pentru reducerea temporara a activitatii indemnizatia cu 75% din salariul de baza,zilele libere platite nu se vor acorda"?
In speta, se vor respecta prevederile din CCM.
Buna seara
De regula zilele libere pentru evenimentele familiale se acorda tocmai pentru ca angajatul sa se pregateasca si sa participe la acel eveniment. De aceea pentru a beneficia de acele zile libere trebuie ca evenimentul sa survina intr-o perioada de munca.
[ link extern ] /