avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Bunica mea a detinut un teren in valoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Bunica mea a detinut un teren in valoare de 1 ha ...

Bună ziua,
Bunica mea a detinut un teren in valoare de 1 ha timp de 29 ani, platind impozit..Pe acel titlu de proprietate sunt trecuti bunicul meu şi inca 2 frati de-a lui (morti si ei)... Anul trecut bunica a murit...copiii ei pot face uzucapiune? sau care e calea mai usoara de a face partajul?

Alte discuții în legătură

Caz incurcat gymos gymos Buna ziua! Parintii sotiei detin circa 3ha de teren si o casa, de la bunici. Casa e pe un teren de 500 ari, si inca 2 terenuri, unul de 2,13 ha si unul de ... (vezi toată discuția)
Dreptul de uzucapiune ! se poate ? cklaudius cklaudius In 1990 tatal meu a inceput demersurile pentru recuperarea terenurilor agricole aflate in posesia strabunicilor mei la data colectivizarii, in numele bunicului ... (vezi toată discuția)
Succesiune/testament ramona_30 ramona_30 Buna seara! As avea doua intrebari: 1. Exista un teren cumparat de cea de a doua sotie a bunicului in timpul casatoriei cu acesta. Ea si-a lasat prin ... (vezi toată discuția)