Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ambasada ro din Berlin poate sa emită o procura de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ambasada ro din Berlin poate sa emită o procura de împuternicire ...

Ambasada ro din Berlin poate sa emită o procura de împuternicire pentru cumpărare/vanzare imobil?
Da.
gasiti aici mai multe detalii: [ link extern ]
Buna seara,

Procura speciala este perfectata in limba romana.

Aceasta este destinata vanzarii bunului imobil.

In procura speciala trebuie sa mentionati titlul de proprietate, numarul cadastral, numarul de incheiere privind notarea in CARTEA FUNCIARA.

De asemenea, este de dorit sa specificati in ce cont bancar se incaseaza pretul, si daca sumele de bani dobandite cu titlu de pret va vor reveni dumneavoastra, ori le preia mandatarul.( iar acesta vi le remite dvs, ulterior ).

Acte necesare pentru incheierea procurii speciale :

- actul de identitate al proprietarului imobilului (mandant);
-copie de pe actul de identitate al persoanei împuternicite să vândă apartamentul (mandatar);
-actul de proprietate al apartamentului, în original;
-dacă există, cadastrul şi încheierea de intabulare;
-dacă există, antecontractul de vânzare-cumpărare.

Procura speciala este revocabila.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat