avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ambasada ro din Berlin poate sa emită o procura de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ambasada ro din Berlin poate sa emită o procura de împuternicire ...

Ambasada ro din Berlin poate sa emită o procura de împuternicire pentru cumpărare/vanzare imobil?
Da.
gasiti aici mai multe detalii: [ link extern ]
Buna seara,

Procura speciala este perfectata in limba romana.

Aceasta este destinata vanzarii bunului imobil.

In procura speciala trebuie sa mentionati titlul de proprietate, numarul cadastral, numarul de incheiere privind notarea in CARTEA FUNCIARA.

De asemenea, este de dorit sa specificati in ce cont bancar se incaseaza pretul, si daca sumele de bani dobandite cu titlu de pret va vor reveni dumneavoastra, ori le preia mandatarul.( iar acesta vi le remite dvs, ulterior ).

Acte necesare pentru incheierea procurii speciale :

- actul de identitate al proprietarului imobilului (mandant);
-copie de pe actul de identitate al persoanei împuternicite să vândă apartamentul (mandatar);
-actul de proprietate al apartamentului, în original;
-dacă există, cadastrul şi încheierea de intabulare;
-dacă există, antecontractul de vânzare-cumpărare.

Procura speciala este revocabila.

Ultima modificare: Luni, 1 Martie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura vinzare adigrig adigrig Eu si sotia suntem proprietarii unui apartament in Romania. Acum domiciliem in strainatate si vrem sa vindem apartamentul. Ce fel de procura trebuie facuta de ... (vezi toată discuția)
Hotarare care tine loc de act de vanzare-cumparare niculaucarmen niculaucarmen printr-o procura incheiata in luna martie 2008 sunt imputernicit sa vand dreptul de proprietate a unui teren. In aceeasi procura este mentionat si faptul ca ... (vezi toată discuția)
Procura de vanzare ContSters172999 ContSters172999 Nu stiu daca am gresit sectiunea; imi cer scuze daca este asa. Va rog sa ma ajutati cat se poate de urgent cu o opinie... Am rugamintea sa ma ajutati sa ... (vezi toată discuția)