Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Regulament de Urbanism versus Cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Regulament de Urbanism versus Cod civil

Buna seara
Am in proprietate un teren intravilan din 2001. A scos certificat de urbanism dar conform acestuia nu pot construit deoarece terenul nu se incadreaza in Regulamentul de urbanism al comunei. Regulamentul respectiv are prevederi mai drastice decat Codul Civil adica latimea la strada ar trebuie sa fie 12 m in loc de 10,5 existenti si amplasarea constructiei sa se faca la cel putin 3 metri de limita proprietatilor alaturate, terenul avand 12 metri imi raman numai 6 pentru constructie exact pe mijlocul lui. Intrebare: Poate un Regulament de Urbanism local sa exceada cerintele din Codul Civil ? Ce pot face in aceste caz ? Multumesc

romeo bratu a scris:

Bun, intreb altfel. Exista vreo cale legala prin care sa primesc derogare ? O contestatie a respectivului regulament in instanta ?

Nu stie nimeni ? OK. Regulamentul se intocmeste conform unor reglementari. Acestea sunt :
Regulamentul de urbanism este elaborat în concordanta cu urmatoarele Legi şi
H.GR. şi ordine:
• Legea nr. 50/1991 cu modificarile si completarile ulterioare - privind autorizarea
executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor;
• H.G.R. nr. 525/1996 - pentru aprobarea Regulamentului General de Urbanism.
• Ordinul M.L.P.A.T. nr. 91/1991 - privind formularele, procedura de autorizare si
conţinutul documentaţiilor precum:
• Ghidul privind metodologia de elaborare si conţinutul - cadru al Planului Urbanistic
General aprobat cu ordinul nr. 13.N din 10.03.1999;
• Ghid privind elaborarea si aprobarea regulamentelor locale de urbanism -
21/N/10.04.2000;
• H.Gr. 59/1999 - privind modificare art. 2 din H.Gr. 525/1996;
• Legea fondului funciar 18/1991 (republicată 1998);
• Legea 69/1991 - adminitraţia publică;
• Legea 54/1998 - privind circulaţia juridică a terenurilor;
• Legea 7/1996 - a cadastrului si publicitatii imobiliare, art. 11, 20 – 21;
• Legea 137/1995 ( modificata prin Legea nr. 159 / 1999 )- privind protectia mediului;
• Legea 82/1998 - pentru aprobarea O.G. nr. 43/1997 privind regimul juridic al
drumurilor;
• Legea 41/1995 - privind protectia patrimoniului naţional;
• Legea 213/1998 - privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia;
• Legea 219/1998 - privind regimul concesiunilor;
• Codul Civil, art.610 – 616 alin. 2;
• Legea protectiei civile nr.106 / 1996 – art. 32 – 35
• Ordinul Ministerului Transporturilor nr. 50/1998 pentru aprobarea Normelor tehnice
privind proiectarea si realizarea strazilor in localitatile rurale;
• Ordinul nr. 4101 /NN/15/3733 AL MLPAT si DAPL din 1997 privind situatia
terenurilor destinate constructilor de locuinte;
• Ordinul Ministerului de Interne nr. 75/1998 pentru aprobarea Normelor generale de
stingere a incendiilor.
In cadrul Regulamentului local de urbanism s-au preluat toate prevederile
cuprinse în documentatii de urbanism sau amenajare a teritoriului anterioare, aprobate
conform legii.
Aici nu apare nicaieri Codul Civil.
romeo bratu, utilizator
Pai, nici nu are de ce sa apara Codul Civil pentru ca regulamentul de urbanism nu se intocmeste in baza prevederilor codului civil ci in baza normelor enuntate de dvs. Ce face codul civil e ca prevede anumite limitari dar si posibilitatea ca acestea sa fie modificate prin regulamentul de urbanism. Daca nu v-a raspuns nimeni pana acum, cel mai probabil asta e pentru ca nimeni nu stie cu exactitate. Cititi regulamentul de urbanism si vedeti daca se prevede posibilitatea de a deroga de la acesta si, daca aceasta exista, in ce conditii si limite, cu ce avize, etc. Daca regulamentul de urbanism aplicabil localitatii in care vreti sa construiti prevede, ca multe altele din pacate, faptul ca "Orice derogare de la prevederile prezentului regulament face conform legii. " asta nu va va ajuta foarte mult, dar macar puteti merge sa cereti lamuriri despre ce inseamna "conform legii. Daca nu reusiti nici asa, puteti, bineinteles, sa incercati sa atacati hotararea de consiliu local prin care s-a adoptat regulamentul de urbanism in contencios administrativ.

art. 32 al 1 din Legea 350/2001 privind amenajarea teritoriului si urbanismul prevede:
Articolul 32
(1) În cazul în care prin cererea pentru emiterea certificatului de urbanism se solicită o modificare de la prevederile documentațiilor de urbanism aprobate pentru zona respectivă sau dacă condițiile specifice ale amplasamentului ori natura obiectivelor de investiții o impun, autoritatea publică locală are dreptul ca, după caz, prin certificatul de urbanism:
a) să respingă în mod justificat cererea de modificare a prevederilor documentațiilor de urbanism aprobate;
b) să condiționeze autorizarea investiției de elaborarea și aprobarea de către autoritatea publică locală competentă a unui plan urbanistic zonal;
c) să condiționeze autorizarea investiției de aprobarea de către autoritatea publică competentă a unui plan urbanistic zonal, elaborat și finanțat prin grija persoanelor fizice și/sau juridice interesate, numai în baza unui aviz prealabil de oportunitate întocmit de structura specializată condusă de arhitectul-șef și aprobat, după caz, conform competenței:
– de primarul localității;
– de primarul general al municipiului București;
– de președintele consiliului județean, cu avizul prealabil al primarului localităților interesate, doar în cazul în care teritoriul reglementat implică cel puțin două unități administrativ-teritoriale;
d) să solicite elaborarea unui plan urbanistic de detaliu;
e) să permită întocmirea documentației tehnice pentru autorizația de construire, fără elaborarea unei documentații de urbanism, în situația construirii pe o parcelă în cadrul unui front preexistent, în care clădirile de pe parcelele adiacente au același regim de înălțime cu cel solicitat.
Multumesc, macar acum am un capat de care sa apuc, chiar si intr o discutie preliminara. M a duceam caine surd la vanatoare :)
romeo bratu, utilizator
Am rezolvat mai usor decat am crezut, cu articolul indicat de dumneavoastra. A fost dificil de lamurit de ce ma deranjau restrictiile atata timp cand nu o sa ma intrebe nimeni nimic si ca oricum putini respecta prevederile din certificat si autorizatie.
romeo bratu, utilizator