avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie

buna ziua!am carte de munca din 1aprilie 2009,in luna iulie am avut pauza de 5zile dar am intrebat si pot sa beneficiez de indemnizatie.dar acum ma macina o alta intrebare data nasteri este intre 9-13aprile2010,dar in caz de nasc mai devreme mai pot lua acei bani.se poate aduce o adeverinta ceva ca am nascut mai devreme.va multumesc si va rog frumos sa-mi raspundeti:surrender:
Cel mai recent răspuns: annki_s , utilizator 15:12, 26 Februarie 2010
Dvs. beneficiati de concediu medical pentru sarcina si lauzie 126 de zile calendaristice din care, pentru a intra in concediu CIC este obligatoriu sa aveti 42 zile postnatal.

Normă metodologică de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului

Art. 4. - (1) Concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului, prevăzute de ordonanţa de urgenţă, se acordă persoanelor îndreptăţite, dacă acestea au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, timp de 12 luni în ultimul an anterior datei naşterii copilului
(8) În situaţia în care naşterea se produce înainte de termen, perioada prevăzută la alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.
annki_s a scris:

buna ziua!am carte de munca din 1aprilie 2009,in luna iulie am avut pauza de 5zile dar am intrebat si pot sa beneficiez de indemnizatie.dar acum ma macina o alta intrebare data nasteri este intre 9-13aprile2010,dar in caz de nasc mai devreme mai pot lua acei bani.se poate aduce o adeverinta ceva ca am nascut mai devreme.va multumesc si va rog frumos sa-mi raspundeti:surrender:


Beneficiati de indemnizatia pentru CIC numai daca aveti realizate venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Cele 12 luni (in caz de nastere mai devreme) se vor diminua cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
va multumesc!imi faceam multe griji!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa dariaoana dariaoana CA PFA POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI?IN CE CONDITII? (vezi toată discuția)
Cic si srl mibut mibut Buna ziua, Sunt in CIC de 1 an si 9 luni, in mai putin de 3 luni ar trebui sa ma intorc la serviciu. As vrea sa-mi infiintez un SRL si sa incep o ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil n-ella n-ella Buna ziua! Deschid un nou topic in speranta ca poate sa imi raspunda cineva. Intrebarea mea este: Daca data posibila a nasterii copilului este 8 nov 2010 (m-am ... (vezi toată discuția)