Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil

Buna ziua! Deschid un nou topic in speranta ca poate sa imi raspunda cineva. Intrebarea mea este: Daca data posibila a nasterii copilului este 8 nov 2010 (m-am angajat incepand cu 1 nov 2009) iar copilul se naste in octombrie deci inainte de a se implini un an de cotizare pot beneficia de cic?
DA!!!!Dv. trebuie sa intrati in concediu prenatal...se considera vechime....deasemenea si zilele de concediu postnatal...in total trebuie sa fie 126 zile calendaristice.Dupa epuizarea acestora urmeaza CIC.
Serban Tanase, Consultant asigurari
OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului prevede, la art.1 alin.(1), obligativitatea, ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Din Normele metodologice de aplicare a OUG 148/2005 aflam ca: in situatia in care nasterea se produce inainte de termen, perioada prevazuta de ordonanta de urgenta se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Deci, veti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Multumesc mult pt raspunsuri.