Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului 2011

Am nascut in nov 2010, prin urmare inca ma aflu in concediu postantal.
Prin urmare, dosarul pentru CIC il voi depune la finalul celor 126 de zile de prenatal/postnatal cumulate, rezultand data de 31 ian. 2011.

Intrebarea mea este:
conform celei mai recente legi, cea din dec 2010, se va lua in calcul data nasterii copilului (nov 2010) sau data depunerii dosarului pentru CIC (ian 2011) ?

Sau, altfel spus: voi beneficia de CIC conform legii precedente (data nasterii copilului fiind nov 2010) sau voi "intra" in prevederile noii OUG (depunand dosarul la sfarsitul lunii ian 2011) ?

As dori si textul in sine al noii OUG. Multumesc mult.
data nasterii copilului.
beneficiati de indemnizatie conform legii vechi.
www.avocatnet.ro/content/art...
multumesc.
Amelia Muntean a scris:

Am nascut in nov 2010, prin urmare inca ma aflu in concediu postantal.
Prin urmare, dosarul pentru CIC il voi depune la finalul celor 126 de zile de prenatal/postnatal cumulate, rezultand data de 31 ian. 2011.

Intrebarea mea este:
conform celei mai recente legi, cea din dec 2010, se va lua in calcul data nasterii copilului (nov 2010) sau data depunerii dosarului pentru CIC (ian 2011) ?

Sau, altfel spus: voi beneficia de CIC conform legii precedente (data nasterii copilului fiind nov 2010) sau voi "intra" in prevederile noii OUG (depunand dosarul la sfarsitul lunii ian 2011) ?

As dori si textul in sine al noii OUG. Multumesc mult.

Aveti aici noua indemnizatie

[ link extern ]
multumesc.
am si gasit articolul respectiv:
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv (...) beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin
Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.