avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului 2011

Am nascut in nov 2010, prin urmare inca ma aflu in concediu postantal.
Prin urmare, dosarul pentru CIC il voi depune la finalul celor 126 de zile de prenatal/postnatal cumulate, rezultand data de 31 ian. 2011.

Intrebarea mea este:
conform celei mai recente legi, cea din dec 2010, se va lua in calcul data nasterii copilului (nov 2010) sau data depunerii dosarului pentru CIC (ian 2011) ?

Sau, altfel spus: voi beneficia de CIC conform legii precedente (data nasterii copilului fiind nov 2010) sau voi "intra" in prevederile noii OUG (depunand dosarul la sfarsitul lunii ian 2011) ?

As dori si textul in sine al noii OUG. Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Amelia Muntean , utilizator 11:57, 13 Decembrie 2010
data nasterii copilului.
beneficiati de indemnizatie conform legii vechi.
www.avocatnet.ro/content/art...
multumesc.
Amelia Muntean a scris:

Am nascut in nov 2010, prin urmare inca ma aflu in concediu postantal.
Prin urmare, dosarul pentru CIC il voi depune la finalul celor 126 de zile de prenatal/postnatal cumulate, rezultand data de 31 ian. 2011.

Intrebarea mea este:
conform celei mai recente legi, cea din dec 2010, se va lua in calcul data nasterii copilului (nov 2010) sau data depunerii dosarului pentru CIC (ian 2011) ?

Sau, altfel spus: voi beneficia de CIC conform legii precedente (data nasterii copilului fiind nov 2010) sau voi "intra" in prevederile noii OUG (depunand dosarul la sfarsitul lunii ian 2011) ?

As dori si textul in sine al noii OUG. Multumesc mult.


Aveti aici noua indemnizatie

[ link extern ]
multumesc.
am si gasit articolul respectiv:
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv (...) beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin
Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu ingrijire copil n-ella n-ella Buna ziua! Deschid un nou topic in speranta ca poate sa imi raspunda cineva. Intrebarea mea este: Daca data posibila a nasterii copilului este 8 nov 2010 (m-am ... (vezi toată discuția)
Cic Kitte Kitte Buna ziua. Fiul meu s-a nascut pe 10 august 2007 si am fost in CIC intre 22 oct. 2007 si 1 apr. 2008. Am dreptul sa cer revenirea in CIC pana cand fiul meu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de cresterea a copilului - clarificare pschintee pschintee salut, sotia a nascut un copil pe 30.09.2010 si este in concediu postnatal pana la sfarsitul lunii ianuarie 2011. ulterior va primi indemnizatie conform oug ... (vezi toată discuția)