avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract comodat infiintare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract comodat infiintare ONG

Bună ziua.
Pentru înființarea unei asociații, contractul de comodat trebuie autentificat la un notar?
Contractul de comodat se face între proprietarul locuinței și un reprezentat al viitorului ONG?
Daca aveți și alte lucruri legate de acest contract de comodat aștept orice sugestie.
Mulțumesc anticipat. O zi buna!
Ultima modificare: Miercuri, 10 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 18:08, 3 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de comodat se face între proprietarul locuinței și viitorul presedinte si nu trebuie autentificat la un notar.
legea nu cere nici autentificare notariala nici atestare avocatiala a contractului de comodat, nici nu trebuie inregistrat undeva la vreo autoritate.... se incheie deci "sub semnatura privata". trebuie semnat olograf sau cu semnatura electronica calificata de proprietar ( toti coproprietarii daca sunt mai multi, inclusiv cand sunt devalmasi ex. sot=sotie) si de persoana desemnata de cei care infiinteaza asociatia ( nu trebuie sa fie neaparat viitorul presedinte)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Filiala ong lili77 lili77 Vreau sa infiintez o filiala a unui ong,pot sa angajez personal,acest lucru trebuie prevazut in statutul filialei ? Presedintele filialei poate fi si ... (vezi toată discuția)
Contract comodat pentru sediul ong Praipan Praipan Buna ziua! In ceea ce priveste contractul de comodat pentru sediul ong-ului, cum poate fi el incheiat intre comodant si ONG, daca ONG-ul nu are personalitate ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat pentru sediu social ong Daria B. Daria B. Aș vrea să înființez o asociație și nu știu dacă mai e necesar să fac contract de comodat având în vedere că sunt coproprietară pe casă? Sau e ... (vezi toată discuția)