Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate iesi la pensie cu diminuare ,daca vârsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate iesi la pensie cu diminuare ,daca vârsta de limita ...

Se poate iesi la pensie cu diminuare ,daca vârsta de limita de varsta este 59 de ani, la 57 de ani. Va multumesc.
La acest moment varsta pentru deschiderea drepturilor la pensie este:
65 ani barbati
61 ani si 6 luni femei
De unde scoateti 59 ani ?
Dati mai mulyte detalii.
Sexul(barbat, femeie), stagiul total de cotizare si din ce se compune acesta.
Am făcut o simulare, de unde reiese că la data de 14.01.2021, am un stagiu de cotizare de 42 ani 9 luni și 7 zile și aș putea să ies la pensie la 59 ani pt. limita da vârsta. Intrebarea ar fi daca pot iesi la pensie cu diminuare înainte de împlinirea vârstei de 59 ani. Va multumesc !

BerariuC a scris:

Am făcut o simulare, de unde reiese că la data de 14.01.2021, am un stagiu de cotizare de 42 ani 9 luni și 7 zile și aș putea să ies la pensie la 59 ani pt. limita da vârsta. Intrebarea ar fi daca pot iesi la pensie cu diminuare înainte de împlinirea vârstei de 59 ani. Va multumesc !
Berariu Cristian
Daca nu aveti un anumit stagiu(ani) in grupele superioare de munca sau in conditii speciele/deosebite, nu va puteti deschide drepturile inainte de implinirea varstei de 60 de ani.
Am 18ani 10luni 28zile in grupa 2. 4 ani 6 luni in conditiile deosebite grupa 2.
BerariuC, utilizator