Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate iesi la pensie cu diminuare ,daca vârsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate iesi la pensie cu diminuare ,daca vârsta de limita ...

Se poate iesi la pensie cu diminuare ,daca vârsta de limita de varsta este 59 de ani, la 57 de ani. Va multumesc.
Limita de varsta la 57 ani si 4 luni.
Raspunsul este valabil doar pe legea 263/2010.
Daca nu va suparati ,va rog sa detaliati. Va multumesc.
23 7 8
Dupa cum se vede mai sus reducerea pentru 23 ani in conditii deosebite este de 7 ani si 8 luni, din 65.
Detaliile de mai sus le gasiti in art.55(1)-lit.a) tabel nr.1 din legea 263/2010.