Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA norma de venit - sediu social vs domiciliu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA norma de venit - sediu social vs domiciliu

Buna,

Intentionez sa imi deschid un PFA cu cod CAEN 6202 si norma de venit, cu sediul social in Bucuresti (gazduire sediu social la cabinet de avocatura).
Domiciliul il am in Cluj-Napoca si activitatea o voi desfasura tot din Cluj-Napoca.

Intrebarile mele sunt:
- La ce norma de venit ma raportez?
- In ce judet platesc taxele?
- Trebuie sa declar unde anume imi voi desfasura activitatea, in momentul infiintarii?

Intrebarea mai generala este, pot deschide un PFA in judetul cu cea mai mica norma de venit, iar eu sa imi desfasor activitatea in judetul de domiciliu (altul decat sediul social al PFA), in completa legalitate si siguranta fata de posibile amenzi ANAF?
ra.vasile, utilizator
Buna,

Ai aflat raspuns pentru intrebarea ta ? Eu chiar asa procedez de 3 ani, adica am sediul PFA alta decat in buletin, si am calculat impozitul duoa norma de venit unde este sediul... pana acuma nu am avut probleme. Dar sunt curios ce infirmatii ai aflat tu ?

Multumesc

ra.vasile a scris:

Buna,

Intentionez sa imi deschid un PFA cu cod CAEN 6202 si norma de venit, cu sediul social in Bucuresti (gazduire sediu social la cabinet de avocatura).
Domiciliul il am in Cluj-Napoca si activitatea o voi desfasura tot din Cluj-Napoca.

Intrebarile mele sunt:
- La ce norma de venit ma raportez?
- In ce judet platesc taxele?
- Trebuie sa declar unde anume imi voi desfasura activitatea, in momentul infiintarii?

Intrebarea mai generala este, pot deschide un PFA in judetul cu cea mai mica norma de venit, iar eu sa imi desfasor activitatea in judetul de domiciliu (altul decat sediul social al PFA), in completa legalitate si siguranta fata de posibile amenzi ANAF?