avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA norma de venit - sediu social vs domiciliu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA norma de venit - sediu social vs domiciliu

Buna,

Intentionez sa imi deschid un PFA cu cod CAEN 6202 si norma de venit, cu sediul social in Bucuresti (gazduire sediu social la cabinet de avocatura).
Domiciliul il am in Cluj-Napoca si activitatea o voi desfasura tot din Cluj-Napoca.

Intrebarile mele sunt:
- La ce norma de venit ma raportez?
- In ce judet platesc taxele?
- Trebuie sa declar unde anume imi voi desfasura activitatea, in momentul infiintarii?

Intrebarea mai generala este, pot deschide un PFA in judetul cu cea mai mica norma de venit, iar eu sa imi desfasor activitatea in judetul de domiciliu (altul decat sediul social al PFA), in completa legalitate si siguranta fata de posibile amenzi ANAF?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Februarie 2021
ra.vasile, utilizator
Cel mai recent răspuns: barnikam , utilizator 08:45, 17 Februarie 2022
Buna,

Ai aflat raspuns pentru intrebarea ta ? Eu chiar asa procedez de 3 ani, adica am sediul PFA alta decat in buletin, si am calculat impozitul duoa norma de venit unde este sediul... pana acuma nu am avut probleme. Dar sunt curios ce infirmatii ai aflat tu ?

Multumesc

ra.vasile a scris:

Buna,

Intentionez sa imi deschid un PFA cu cod CAEN 6202 si norma de venit, cu sediul social in Bucuresti (gazduire sediu social la cabinet de avocatura).
Domiciliul il am in Cluj-Napoca si activitatea o voi desfasura tot din Cluj-Napoca.

Intrebarile mele sunt:
- La ce norma de venit ma raportez?
- In ce judet platesc taxele?
- Trebuie sa declar unde anume imi voi desfasura activitatea, in momentul infiintarii?

Intrebarea mai generala este, pot deschide un PFA in judetul cu cea mai mica norma de venit, iar eu sa imi desfasor activitatea in judetul de domiciliu (altul decat sediul social al PFA), in completa legalitate si siguranta fata de posibile amenzi ANAF?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa: impozit la normă de venit după sediu sau domiciliu? orbanbalint orbanbalint Bună! Am o întrebare simplă, dar până acum n-am primit un răspuns clar, nici măcar de la angajații ANAF. Am înființat un PFA care are sediul ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica - pfa sediul social vs. sediul fiscal radu.fugaciu radu.fugaciu Buna, Am un PFA cu cod CAEN 6202 cu sediul social in Medias jud. Sibiu (acolo am infiiintat PFA-ul in 2011). Intre timp domiciliul meu de PF s-a schimbat in ... (vezi toată discuția)
Stabilire temporara sediu social srl la cab de avocat ContSters79137 ContSters79137 Am un client care imi solicita stabilirea temporara a sediul unei SC la sediul cabinetului meu. Aveti idee ce acte imi cere registrul comertului, in afara ... (vezi toată discuția)